SsangYong new Tivoli - Escape from the ordinary

Новиот MUSSO GRAND

LUXURY AT WORK

Преглед

SsangYong new Tivoli - Adembenemend mooi. Verrassend handig.

Совршен за секоја пригода

MUSSO GRAND е автентичен пикап, изграден за силни перформанси и максимална лесна употреба. Со Musso Grand, SsangYong воведува ново толкување на цврст концепт во смисла на влечност, издржливост, робусност, карактеристики, појава. 

 • Капацитет на носење товар и влечење: 1 тон товарна носивост и 3,5 тона влечна снага (со погон на четири тркала и можност за автоматски менувач)

 • Секогаш поврзан со Apple CarPlay и Android Auto
 • Загревање на седиштата и вентилацијата
 • Предни и задни сензори за паркирање, вклучително и камера од 360 °
 • Многу Опции за избор 

Дизајн

ОСВОЈУВАЧКИ ИЗГЛЕД. ОПАСЕН НА ПРВ ПОГЛЕД.

Впечатливата предна решетка со хром линија во средина му дава на Musso Grand непогрешлив идентитет. Носот и крилните страни на автомобилот комбинираат мускулести линии со закривени површини, a светлата за магла обезбедуваат софистициран допир. 

 • Grand White
 • Grand White
 • Grand White
 • Grand White
 • Grand White
 • Grand White
 • Grand White
Grand White
New Tivoli - Compacte SUV met een sterk karakter.

Екстремно голем товарен простор

Задниот дел на Grand Musso е веднаш препознатлив по поголемиот карго кревет, кој е 31 см подолг отколку на стандардниот Musso. На отворено тело му беше дадена облога со заштитна постелка. Благодарение на напојувањето во армираната задната врата, можете да користите и електрични алати и други уреди.

На отвореното тело му беше дадена облога со заштитна постелка во товарниот простор. Можете да го обезбедите товарот користејќи ги паѓачките прстени за врзување на секој агол на трупот.

SsangYong new Tivoli - Een nieuw gezicht voor een nieuw begin.

Ентериер

SsangYong New Tivoli interieur

Ергономските седишта се удобни и го намалуваат заморот после долги патувања. Во практичните прегради за складирање во вратите имате на располагање изобилство простор за документи, шишиња со вода и други предмети.

Предната централна конзола е опремена со USB и 12V конекција и два држачи за чаши. Рачката на столбот Б им помага на патниците на задното седиште кога влегуваат и излегуваат. Патниците на задното седиште имаат свои држачи за чаши.

SsangYong Tivoli dashboard

СЕКОГАШ ПОВРЗАН

Четири камери, по една од секоја страна на Musso Grand, ви даваат непречен и целосен поглед на непосредната околина. Ова го прави возењето и паркирањето со темпо на одење побезбедно и полесно.

Системот за навигација е опремен со HD екран на допир (9,2 ”) кој поддржува Apple CarPlay и Google Android Auto. Системот исто така игра дигитални медиуми со висока резолуција.

SsangYong Tivoli - Trendy en jong

Технологија

МОЌНИ ПЕРФОРМАНСИ. ОДЛИЧНА ТРАНСМИСИЈА.

Моќен мотор

Со капацитет од 181 КС и вртежен момент од 400 Nm, 2.2-литарскиот дизел мотор e-XDi220 е познат по силните перформанси. Во комбинација со погон на четири тркала и автоматски менувач, можете да товарите 1 тон и да повлечете до 3,5 тони истовремено со Musso Grand.

Променлив погон на четири тркала

Можете да го активирате прекинувачот на четири тркала самостојно, во зависност од условите на патот или теренот.

SsangYong Tivoli - Zuinige benzinemotor en dieselmotor

Автоматски менувач со 6 брзини

Широкото распространетост на односот на брзините го прави
преносот помек. Исто така, можно е и рачно менување, за подинамично однесување во возењето.

Multilink задна суспензија

Задната оска е поврзана лево и десно за помек комфор при возење, дури и кога површината на патот станува груба. Идеален систем ако исто така за “off-road” возење.

Безбедност

БЕЗБЕДНОСТА НА ПРВО МЕСТО. СЕКОГАШ И СЕКАДЕ.

Напредната електроника предвидува ризици

Musso Grand е опремен со активни системи за предупредување
и контрола за да се минимизираат ризиците во сообраќајот.

SsangYong Tivoli - actieve veiligheidssystemen

Откривање на слепи точки Детектира возила што се приближуваат на слепите точки и го предупредува возачот со трепкачка светлина во огледалото на вратата

Помош при промена на лентата Брзо открива возила кои се приближуваат одзади и го предупредува возачот со трепкачка светлина во надворешното огледало

Предупредување за обратна насока Му помага на возачот при возење наназад, детектирајќи возила кои приоѓаат


Шест воздушни перничиња

Мусо има шест воздушни перничиња, вклучувајќи и две завесни воздушни перничиња во вториот ред седишта.

1 возачка воздушна перница
2 патнички воздушни перничиња
3, 4 воздушни перничиња од предните страни
возач и патник
5, 6 воздушни перничиња завеси

SsangYong nieuwe Tivoli 7 airbags